Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensii speciale (personal auxiliar instante ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensii speciale (personal auxiliar instante judecatoresti)

1.Unde poate fi contestata legea ce vizeaza recalcularea pensiilor speciale?
2.Care ar fi argumentele juridice care pot fi invocate in contestatia impotriva deciziei de recalcularea pensiei?
Ma bucur de intrebarea pusa,sunt si eu interesata de raspuns.Asteptam ca Dnii juristi in probleme de,pensii,drept de proprietate ,etc.sa ne dea solutii pertinente.Suntem grav discriminati.
Drep­tu­rile castigate, recunoscute intr-un stat de drept, trebuie acordate chiar daca ulterior acestea se modifica.
Noua lege nu poate afecta cuan­tumul pensiilor aflate in plata, chiar si atunci cand modul de calcul al pensiilor se modifica prin noua reglementare, deoarece este inadmisibil ca legea sa opereze retroactiv.
~ Conținut șters la cerere ~