avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensii speciale (personal auxiliar instante ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensii speciale (personal auxiliar instante judecatoresti)

1.Unde poate fi contestata legea ce vizeaza recalcularea pensiilor speciale?
2.Care ar fi argumentele juridice care pot fi invocate in contestatia impotriva deciziei de recalcularea pensiei?
Cel mai recent răspuns: Barbulescu Daniel , Avocat 18:10, 11 Iulie 2010
Ma bucur de intrebarea pusa,sunt si eu interesata de raspuns.Asteptam ca Dnii juristi in probleme de,pensii,drept de proprietate ,etc.sa ne dea solutii pertinente.Suntem grav discriminati.
Drep­tu­rile castigate, recunoscute intr-un stat de drept, trebuie acordate chiar daca ulterior acestea se modifica.
Noua lege nu poate afecta cuan­tumul pensiilor aflate in plata, chiar si atunci cand modul de calcul al pensiilor se modifica prin noua reglementare, deoarece este inadmisibil ca legea sa opereze retroactiv.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere cedo-pensionar tudorioan tudorioan Un pensionar a fost vatamat in dreptul sau prin recalcularea pensiei! Conform art.180 alin.(2) din Legea nr.19/2000, cu modificarile si completarile ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie dorel13 dorel13 Un cetatean care nu se pricepe la legi, s-a pensionat anticipat, i s-au trecut 17 ani in grupa 2 de munca in loc de 25 de ani. Nu a facut contestatie la ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiei maia1956 maia1956 am primit decizia de pensie la limita de virstra in februarie 2010..........si acuma am constatat ca as mai putea adauga la vechimea din cartea de munca o alta ... (vezi toată discuția)