Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie

Un cetatean care nu se pricepe la legi, s-a pensionat anticipat, i s-au trecut 17 ani in grupa 2 de munca in loc de 25 de ani. Nu a facut contestatie la decizii. Cand a intrat de drept la pensie a primit o noua decizie . Nu a contestat nici aceasta decizie. Dupa cativa ani afla ca nu are toti anii lucrati in gr.2 de munca. Acum, depune la Casa de Pensii o adeverinta pt. o inca perioada lucrata in gr 3 de munca si solicita recalcularea pensiei, cerand sa i se adauge si aceasta perioada, dar si sa i se recalculeze perioada din gr 2 de munca, adica sa i se calculeze 25 de ani in loc de 17 ani si solicita deasemenea sa i se dea din urma diferenta de bani. Primeste decizia dar nu i s-au recalculat anii lucrati in gr. 2. Face contestatie. Cei de la Casa de Pensii spun ca nu-i mai pot da din urma pt. ca nu a facut contestatie la deciziile anterioare. A dat in judecata Casa de Pensii, a castigat la Tribunal dar Casa de Pensii a facut apel, invocand ca nu a facut contestatie la timpul respectiv. Am intrebat si noi avocati dar au pareri diferite. Unii spun ca depunand o noua adeverinta are dreptul sa ceara recalculare si sa i se dea si din urma, altii....nu, sau nu stiu. Ce parere aveti? Imi puteti da si art. din lege ca sa stim ce avem de facut? Va rog mult sa ne ajutati cu niste sfaturi! Pensionarul este de la tzara, are o pensie mica. Noi l-am ajutat cat ne-am priceput, mai departe nu stim ce sa facem. Multumesc!
Daca anii de grupa sunt recunoscuti de catre casa locala, totul se rezolva in baza art.107(1) si (2) din legea 263/2010:

(1) În situația în care, ulterior stabilirii și/sau plății drepturilor de pensie, se constată diferențe între sumele stabilite și/sau plătite și cele legal cuvenite, casa teritorială de pensii operează, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificările ce se impun, prin decizie de revizuire.
(2) Sumele rezultate în urma aplicării prevederilor alin. (1) și (1^1) se acordă sau se recuperează, după caz, în cadrul termenului general de prescripție, calculat de la data constatării diferențelor.

In aceste conditii nu este nevoie sa se deschida actiune in instanta.
Se deschide actiune doar daca casa nu recunoaste acei ani lucrati in grupa II.

Casa de pensii, chiar daca a gresit cu ani in urma si nu a calculat corect anii lucrati in gr 2 de munca, invoca faptul ca pensionarul nu a facut contestatie la deciziile emise. Acum, pensionarul , folosindu-se de noua adeverinta care atesta inca o perioada de munca lucrata, primeste o noua decizie, pe care acum o contesta, cerand sa se calculeze( acum) anii lucrati in gr. 2 de munca si sa i se dea si diferenta de bani pierduta de-alungul anilor. Deci, daca nu a facut contestatie la deciziile anterioare, si face acum la noua decizie, cerand ceea ce nu a cerut la timpul respectiv,adica nu a contestat deciziile, nu mai are dreptul sa ceara acum? Deci, casa de pensii nu recunoaste si tocmai de aceea pensionarul a dat in judecata.
Neluarea in calcul a anilor de grupa nu are legatura cu contestatia.
Nu din cauza necontestarii nu s-au luat in calcul anii de grupa,
Altul a fost motivul.
Restante se pot obtine doar pe 3 ani din urma.
Acest lucru se poate obtine:
-Prin recunoasterea anilor de grupa din adeverinta depusa odata cu dosarul in baza art.107(1) si (2) din legea 263/2010
-Prin hotararre judecatoreasca definitiva, daca nu sunt recunoscuti anii de grupa de catre casa.

In caz contrar se aplica art.107(3) si (5)
Adica incepand cu luna urmatoare a depunerii adverintei(cererrii).
Carp Mircea, utilizator

Carp Mircea a scris:

Daca anii de grupa sunt recunoscuti de catre casa locala, totul se rezolva in baza art.107(1) si (2) din legea 263/2010:

(1) În situația în care, ulterior stabilirii și/sau plății drepturilor de pensie, se constată diferențe între sumele stabilite și/sau plătite și cele legal cuvenite, casa teritorială de pensii operează, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificările ce se impun, prin decizie de revizuire.
(2) Sumele rezultate în urma aplicării prevederilor alin. (1) și (1^1) se acordă sau se recuperează, după caz, în cadrul termenului general de prescripție, calculat de la data constatării diferențelor.

In aceste conditii nu este nevoie sa se deschida actiune in instanta.
Se deschide actiune doar daca casa nu recunoaste acei ani lucrati in grupa II.

-------------------------------------

[Buna ziua Dle Carp,

Am si eu nevoie de consultanta in legatura cu un caz similar. Pe scurt;
- persoana s-a pensionat, acum multi ani de zile, initial pe caz de boala (gr. II). Ulterior,dupa implinirea varstei, s-a pensionat definitiv..
- la calculul pensiei i-au fost inregistrati un numar mic de ani (sub 10) cu motivarea ca s-ar fi dedus zilele de concediu medical, ceea ce este normal si conform legii din cate inteleg. Problema este ca nu am putut avea acces la cartea de munca, sa putem verifica daca s-a calculat corect, functionarul caruia i s-a solicitat sa puna la dispozitie catea de munca motivand ca nu o gaseste. In aceste conditii ma intreb cum s-a calculat valoarea pensiei?

Am numeroase motive sa cred ca s-a comis macar o eroare daca nu un abuz, persoana in cauza adunand mult mai mult de zece ani, la care trebuiai adaugati anii corespunzatori intreruperilor pentru doua concedii de maternitate., spor de toxicitate (a lucrat in industria electrotehnica).

Intrebarile mele sunt:
- cum putem intra in posesia cartii de munca?
- unde si cum trebuie sa ne adresam pentru recalculare?
- daca a intervenit o eroare, se pot recupera pierderile retroactv?

Va multumesc anticipat!

SIMDS a scris:

.....
Intrebarile mele sunt:
- cum putem intra in posesia cartii de munca?
- unde si cum trebuie sa ne adresam pentru recalculare?
- daca a intervenit o eroare, se pot recupera pierderile retroactv?

Va multumesc anticipat!

1. Depuneti o solicitare scrisa la Casa de Pensii sa va elibereze carnetul de munca . In caz de refuz, puteti :
- sesiza Casa Nationala de Pensii Publice/Ministerul Muncii ;
- promova o actiune in instanta.

2. Recalcularea o face tot Casa de Pensii, daca se constata erori la calculul pensiei.

3. Se pot recupera pierderile retroactiv, in termenul de prescriptie al dreptului la actiune.