Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pauza de masa-sambete lucrate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pauza de masa-sambete lucrate

Buna ziua,eu lucrez la un service auto si am programul de la ora8 la ora 16 cu pauza de masa o jumatate de ora.Pentru aceasta pauza lucrez in fiecare sambata de la 8 la 13?Este legal,mai ales ca in contractul individual de munca se specifica 5 zile lucratoare a cate 8 ore?Daca intr-o sambata nu vi la servici ti se ia o zi din concediu sau esti amenintat.Multumesc
este ilegala chestiunea cu lucrul sambata. pauza de masa se include in programul de lucru. mai mult, lucrul de sambata este platit dublu.
Buna ziua.Nu, nu este legal.In situatia prezentata de dvs se incalca dispozitiile art.132 alin.1 din Codul Muncii care prevede ca repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive,de regula sambata si duminica.