Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale srl decesul administratului unic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

srl decesul administratului unic

sotul meu a decedat,era asociat unic al unui srl,momentan firma este suspendata pe 1 an,dar nu stiu cum se procedeaza dupa expirarea suspendarii.vreau sa mentionez ca actualmente firma are si o datorie de 12oo ron la buget.ce se va intimpla?
multumesc
in cazul in care mostenitorii nu doresc preluarea societatii, aceasta se va dizolva!
dar cu datoria srl -ului ce sa fac?N-am posibilitati sa o platesc.
Verificati daca in actul constitutiv exista o prevedere cu privire la preluarea partilor sociale de catre mostenitori. La dezbaterea succesiunii este necesar ca mostenitorii sa se pronunte asupra partilor sociale.
In privinta datoriei, societatea este direct raspunzatoare de neindeplinirea obligatiilor fiscale. Luati in considerare faptul ca o datorie la bugetul de stat produce penalitati de intarziere si dobanzi care se adauga la debitul principal.