Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Alcool la volan
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Alcool la volan

Ce urmari poate avea dovada emisa de politie cu 0,83 mg/l alcool expirat in aer pentru un functionar public, caruia i s-a ridicat permisul de conducere auto?
In ce conditii poate sa-si pastreze locul de munca ,in cazul in care i se poate intocmi dosar penal?
Ce pedeapsa poate primi?
in cazul in care se va incepe urmarirea penala impotriva dvs. veti fi suspendat de drept din functie, pe parcursul urmaririi penale. din pacate, legea nu face nicio diferentiere raportat la natura sau la gravitatea faptei :(
Pe langa cele aratate cu profesionalism de distinsa d-na avocat,va mentionez urmatoarele:
Daca aceasta este numai proba etilotestului si nu aveti inca rezultatul probelor biologice,valoarea acesteia ar putea sa vi se dubleze,sanctiunea penala conform art.87/1 din OUG nr.195/2002 este de la 1 an la 5 ani inchisoare.
Daca veti avea o atitudine cooperanta in timpul urmaririi penale si a cercetarii judecatoresti,pedeapsa aplicata va fi cu suspendarea executarii conf.art.81 c.pen.
Permisul de conducere va va va fi anulat ,urmand ca la 1 an de la ramenerea definitiva a sentintei sa puteti sa depuneti actele pentru un nou examen auto