Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... retinere permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

retinere permis

salut!
Mi.sa retinut permisul pentru o alcoolemie de 0.62 in aerul expirat si mi.sa recoltat proba de sange 0.92. Ce consecinte voi avea.
dosar penal si in functie de avocat si alte cateva chestiuni va fi stabilita si pedeapsa
Vi se va intocmi dosar penal pentru conducerea unui autovehicul cu imbibatie alcoolica ,mai mare de 0,80 g/l.alcool pur in sange,dapta care conform art.87/1 din OUG nr.195/2002 este sanctionabila cu inchisoarea de la 1 an la 5 ani.
Daca nu aveti antecedente penale si recunoasteti fapta,veti beneficia de or reducere a aacesteia cu 1/3 conform prevederilor art.320 ind.1 c.pr.pen si vi se va aplica o sanctiune cu suspendarea executarii,conf.art.81 c.pen.
Se va dispune anularea pemisului de conducere,iar in termen de 1 an de la ramenerea definitiva ,veti putea da din nou examen pentru redobandirea permisului