avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... retinere permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

retinere permis

salut!
Mi.sa retinut permisul pentru o alcoolemie de 0.62 in aerul expirat si mi.sa recoltat proba de sange 0.92. Ce consecinte voi avea.
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 01:41, 17 Februarie 2011
dosar penal si in functie de avocat si alte cateva chestiuni va fi stabilita si pedeapsa
Vi se va intocmi dosar penal pentru conducerea unui autovehicul cu imbibatie alcoolica ,mai mare de 0,80 g/l.alcool pur in sange,dapta care conform art.87/1 din OUG nr.195/2002 este sanctionabila cu inchisoarea de la 1 an la 5 ani.
Daca nu aveti antecedente penale si recunoasteti fapta,veti beneficia de or reducere a aacesteia cu 1/3 conform prevederilor art.320 ind.1 c.pr.pen si vi se va aplica o sanctiune cu suspendarea executarii,conf.art.81 c.pen.
Se va dispune anularea pemisului de conducere,iar in termen de 1 an de la ramenerea definitiva ,veti putea da din nou examen pentru redobandirea permisului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot primi amenda penala? ContSters192103 ContSters192103 sunt cercetat penal pt conducerea auto pe drumurile publice sub influienta alcoolului.....nu am antecedente de nici un fel ,fara suspendari,am sanse sa scap cu ... (vezi toată discuția)
Alcoolemie alin111 alin111 Daca am in aerul respirabil 0.42 si in sange imi vine pana in 1 sunt sanse sa mi anuleze permisu?? ,deoarece am inteles de la cineva ca daca am pana in 1 ma ... (vezi toată discuția)
Alcoolul la volan adrian08 adrian08 Buna ziua! In data de 04.12.2010 am fost depistat cu o alcolemie in aerul expirat de 0,57.Mi-a fost recoltata proba de sange la IML refuzand a doua proba de ... (vezi toată discuția)