Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Suplimentare contract achizitie publica in ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Suplimentare contract achizitie publica in conformitate cu art. 122, OG 34/2006

;)Buna ziua,
conform art. 122, lit i din OG 34/2006, pentru achizitionarea de servicii suplimentare este necesara intrunirea unor conditii. Pana aici toate bune si frumoase, dar intrebarea mea este:
Se aplica aceste prevederi si serviciilor de creditare in sensul suplimentarii creditului contractat initial?:stunned:
Emm .......informatiile furnizate de Dvs. sunt sumare. Nu ati spus care este cauza suplimentarii creditului. OUG 34/2006, cu ultimele modificari, zice printre altele la art. pe care l-ati citat "lucrările sau serviciile suplimentare/adiţionale nu pot fi, din punct de vedere tehnic şi economic, separate de contractul iniţial fără apariţia unor inconveniente majore pentru autoritatea contractantă sau, deşi separabile de contractul iniţial, sunt strict necesare în vederea îndeplinirii acestuia''. Depinde si de clauzele contractuale.....
Motivul suplimentarii este dezvoltarea infrastructurii locale, prin urmare nu justificarea imi pune probleme(tocmai din acest motiv nu am intrat in detalii). Pe mine m-ar interese strict pe servicii de creditare, daca se aplica sau nu.......pot fi conditii usor diferite fata de contractul initial in sensul specificului acestui tip de servicii(comisioane, dobanzi ..altele). Conditiile noi, chiar daca difera de cele initiale sunt net superioare unor conditii care s-ar obtine chiar si prin organizarea unei licitatii, nemaivorbind de durata lunga fapt care ar intarzia ralizarea investitiilor propuse.