Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Se mai aplica penalitati si dobanzi dupa radierea PFA?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Se mai aplica penalitati si dobanzi dupa radierea PFA?

Buna ziua.
Am avut un PFA din 2006, radiat in iunie 2010. Nu am platit cuantumul total al impozitelor datorate, s-au cumulat majorari si acum am poprire pusa pe contul de salariu de la sfarsitul lui iunie.

Am cateva intrebari:

- cea principala - dupa data de radiere se mai calculeaza dobanzi si penalitati in plus avand in vedere ca am fost radiata? (peste cele deja existente) Sau din momentul depunerii actului constatator de la Registrul Comertului la Adm Fin, creanta totala acumulata pana la data radierii continua sa se mareasca prin dobanzi si penalitati pana la achitare? (nu stiu daca se aplica art 122, alin 2 din OUG 39/2010)

- pe 2009 si 2010 nu am avut activitate dar sumele au fost estimate din oficiu si evident fac parte din creanta totala cu tot cu majorarile de rigoare. Nu exista nici o cale prin care in timpul popririi pot cere scaderea acestor sume (pentru a nu le mai plati si de asemenea a nu mai acumula majorari si la acestea)?

Multumesc anticipat.
Acelasi articol 122 alin 2 apare in OUG 46/2009, deci anterior radierii mele.