Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... instanta competenta in cazul actiunii de incredintare ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

instanta competenta in cazul actiunii de incredintare minori

este vorba despre un copil care s-a nascut dintr-o relatie de concubinaj.
Mama are domiciliul in Olt.
Tatal este apatrid are doar resedinta in Romania, la Iasi si doreste incredintarea minorului.
Copilul locuieste cu tatal in chirie in Dolj.
Competenta teritoriala are judecatoria de la domiciliul paratei sau de la domiciliul minorului care in acest caz ar fi oare in Dolj?
domiciliul minorului
Instanta competenta este cea de la domiciliul paratului, conform art. 5 Cod proc. civ.

Daca era vorba de pensie de intretinere, instanta putea fi de la domiciliul reclamantului ( art. 10 alin.(7)).
da,dom paratului