Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Solicitare cerere de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Solicitare cerere de divort

Buna ziua,
Ma numesc George si am o mare rugaminte, vreau sa ma adresez unui avocat pentru divort, iar intrebarea mea este: daca mai este nevoie sa fiu prezent la infatisare, daca ma reprezinta un avocat?

Va multumesc!
daca veti fi reclamant trebuie sa fiti prezent, in afara cazului in care sunteti in una din situatiile prevazute de lege si nu se mai impune prezenta dvs.
consultati un avocat.
GeorgePopescu a scris:

Mda ma cam omoara acesti termeni juridici.
Eu doresc sa depun cerere de divort, in acest caz sunt reclamant.
Deci din acest punct, as dori sa stiu daca pot sa fac ceva, sa nu fiu obligat la prezenta infatisarilor.

Multumesc pentru sprijin, imi cer scuze de eventualele neintelegeri.

Daca dvs sunteti reclamant , in conformitate cu disp art. 616 cod pr.civ..
"daca la termenul de judecata, in prima instanta, reclamantul lipseste nejustificat ... cererea va fi respinsa ca nesustinuta"
nu e suficient doar sa "stati" in strainatate, ci sa aveti un contract de munca sau domiciliul acolo. ori f bolnav, ori privat de libertate. cam astea ar fi motive justificate, in rest va trebui sa va prezentati, impreuna cu avocatul dvs.
de asemenea, cererea o veti depune personal, insotit, sau nu, de avocat.
Spre deosebire de celelalte procese civile in care partea poate fi reprezentata de avocat in baza imputernicirii avocatiale, in divort parte poate fi reprezentata doar in situatiile prev de art.614 c.proc.civ. Cum insa nu va aflati in niciuna din aceste situatii prezenta dvs. este obligatorie.
Chiar daca sunteti dispus sa plecati din tara pe perioada divortului nu este suficient pentru ca va trebui sa aveti o dovada de resedinta pe teritoriul tarii respective fara de care avocatul nu va poate reprezenta, bineinteles alaturi de procura speciala data acestuia in acest sens.