avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu compensatoriu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu compensatoriu

Dupa ultimele modificari aparute va rog sa imi spuneti daca un angajat care este disponibilizat prin desfiintarea postului , adica unilateral de catre angajator , mai are dreptul la un salariu compensatoriu asa cum era prevazut inainte in art 78 parca?
Mai era vorba aici si de un proiect care sa tina seama de plata unor salarii compensatorii functie de vechime , se stie cumva daca a fost aprobat?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:47, 14 Iulie 2010
In ce sector lucrati bugetar sau privat ?
cstmihai a scris:

Dupa ultimele modificari aparute va rog sa imi spuneti daca un angajat care este disponibilizat prin desfiintarea postului , adica unilateral de catre angajator , mai are dreptul la un salariu compensatoriu asa cum era prevazut inainte in art 78 parca?
Mai era vorba aici si de un proiect care sa tina seama de plata unor salarii compensatorii functie de vechime , se stie cumva daca a fost aprobat?


Si pe mine ma intereseaza raspunsul. Eu lucrez in sistem bugetar(armata).Ma intereseaza daca am dreptul la salarii compensatorii si cate in conditiile in care am 22 de ani vechime in munca.
Eu lucrez in sectorul privat insa cred ca nu este nici o deosebire , parerea mea1
cstmihai a scris:

Eu lucrez in sectorul privat insa cred ca nu este nici o deosebire , parerea mea1


Exista deosebiri imense .. pentru sectorul privat sunt aplicabile prevederile art.78 alin.1 din CCMN , si anume : La încetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi.

Pentru sectorul bugetar , exista OUG nr.98/1999 privind protecţia socială a persoanelor ale căror contracte individuale de muncă vor fi desfăcute ca urmare a concedierilor colective

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Compensatie conf. art.78 alin.1-2 din contractul colectiv la nivel national catalinu catalinu Buna ziua, Situatia sotiei mele este urmatoarea..... La data de 17.02.2010 a terminat concediul de ingrijire copil si a mers la fostul loc de munca unde a ... (vezi toată discuția)
Salarii compensatorii larisa_ larisa_ Incepand cu data de 17.09.2010, contractul meu de munca a incetat conform art 65 alin 1 din codul muncii. Din cauza reducerii activitatii mi-a fost desfiintat ... (vezi toată discuția)
Compensatii in cazul concedierii colective Claudiu Tecu Claudiu Tecu Buna ziua, Daca angajatorul a demarat procedura de concediere colectiva si nu exista un contract colectiv de munca, salariatii au dreptul la salariu ... (vezi toată discuția)