Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... DE la anu cum se intra la liceu
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

DE la anu cum se intra la liceu

putei spune si mie la anu daca se mai da testare nationala ??:-??
Conform declaratiei Secretarului de Stat in Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, Oana Badea ( [ link extern ] .
Totusi, conform sursei citate mai sus, se pare ca acest lucru nu va fi aplicabil din anul scolar 2010-2011, datorita vacantei parlamentare; senatorii au aprobat articolul de lege care reglementeaza acest lucru, dar nu a fost dat votul final pe Legea Educatiei.
Tot conform sursei citate mai sus, pentru liceele care au mai putini candidati decat numarul de locuri se organizeaza admitere computerizata, in calculul mediei de admitere intrand portofoliul educational 40% si media de la evaluarea nationala 60%.
Metodologiile privind examenele nationale ar trebui sa fie facute publice la inceputul fiecarui an scolar (1 septembrie).

Numai bine.
lucian.daniel, utilizator