Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Cum sa deservesc 24.560 de persoane singura?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Cum sa deservesc 24.560 de persoane singura?

Astazi,marti 13,am primit vestea ca in conformitate cu OUG 63/2010,colegii mei au fost redistribuiti ,iar eu v-a trebui sa deservesc 24.560 de locuitori singura.Pe serviciu am fost impartiti 4 ,dar 3 la evidenta si 1,adica eu,pe stare civila.In concluzie in timp ce colegii mei sunt 3 eu ,doar una.Se poate,este legal,ca eu sa raman cu un oras intreg ,ma refer la volumul de lucru, la nasteri,casatorii,decese,etc.Cum cred guvernantii ca am sa ma descurc?Oare pot actiona institutia in judecata?
Puteti ataca decizia prin care s-a dispus redistribuirea dvs.
E drept insa si ca poate acel servici, la starea civila, poate din punctul lor de vedere nu prezinta un volum asa de mare de lucru astfel incat sa fie necesar mai mult de o persoana....Ne gandim putin si ca nasterile s-au imputinat, casatorii ...acum pe vara mai multe ca in rest...la decese e mai mult de munca ...ca moare lumea pe capete). Singura solutie este sa va rugati sa nu-i apuce pe toti odata.(glumesc acum insa va cred ca va apuca disperarea).
Intrebarea dvs. privind parerea guvernantilor...cred ca e retorica...chiar credeti ca le pasa?
Mihaela Hornea, Avocat
Multumesc!Puteti sa-mi spuneti si baza legala de atac?
Legea nr. 168/1999 privind solutionarea conflictelor de munca, cu modificarile si completarile ulterioare.