Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... timbraj hotarare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

timbraj hotarare succesiune

am timbrat dezbaterea succesiunii si partajul..pe legea taxelor inainte de modificare cu 19 lei fiecare capat..
azi mie imi pare, pentru legalizare, ca tre' sa timbrez cu 19 lei fiecare exeplar..
e asa sau cum?
Cred ca va referiti la investirea cu formula executorie a hotararii.Aceasta se timbreaza cu 6 lei taxa de timbru si timbru judiciar de 0,3 lei.
ma refer la timbrajul legalizarii unei hot de succesiune si partaj:)
2 lei timbru judiciar este pt.legalizarea unei hotarari + timbru de 0,15 lei
«Art. 81. - (1) Cererile pentru eliberarea de catre instantele judecatoresti de copii de pe hotararile judecatoresti, cu mentiunea ca sunt definitive si irevocabile, prin care se stabilesc calitatea de mostenitor, masa succesorala, cotele si bunurile ce revin fiecarui mostenitor, daca nu s-a platit taxa de timbru pentru efectuarea procedurii succesorale notariale, se taxeaza potrivit dispozitiilor art. 3 lit. c).»

e asa modificarea sau nu?
asta e intrebarea..
aceste dispozitii noi se bat cap in cap cu unele mai vechi...gresesc?