Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna seara,
Am si eu o intrebare: sotul meu a primit de curand o mostenire de la unchiul sau. Se poate ca aceasta mostenire sa fie impartita in doua, jumatate eu si jumatate el? Ce acte trebuie sa facem? pentru ca am inteles ca nu se poate face contract de vanzare intre soti.
Multumesc!
va poate face donatie de exemplu.
dar trebuie sa stiti ca aceasta donatie va putea fi revocata oricand de catre sotul dvs.
ContSters97658, utilizator
dvs nu aveti drept de mostenire dupa unchiul sotului asa ca sotul dvs v-ar putea transmite jumatate numai prin donatie, dat fiind faptul ca vanzarea este interzisa intre soti conform art. 1307 C.civ.
Andreea Tudor, Avocat