Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Societate cu acelasi domeniu de activitate cu cel in ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Societate cu acelasi domeniu de activitate cu cel in care lucrez

Pot fi acuzat de ceva de catre sef pentru faptul ca am firma cu acelasi domeniu de activitate cu cel in care lucrez? De curand mi-am deschis o societate la care lucrez in timpul liber, cu domeniul in cel care m-am specializat, dar sunt si angajat la o firma privata cu acelasi domeniu. Este infractiune? Poate constitui un caz?
Nu este infractiune insa poate fi asimilata cu o concurenta neloiala.
La angajare nu ati semnat un angajament de neconcurenta ?
Mare atentie.
Pentru a va pune la adapost a-ti putea incerca sa obtineti un acord din partea angajatorului dumneavoastra de a va infiinta firma in cauza.
Nu am semnat nici un fel de angajament, doar contract individual de munca clasic, fara clauza speciale.
In privinta unui acord, slabe sanse, pentru ca risc 100% sa fiu dat afara, ceea ce nu as vrea in acest moment, si nici nu as vrea sa afle.
Nu stiu, ma gandesc in caz de ar afla, (nu stiu cum), la ce ma pot astepta, si ce masuri mi-as putea lua.
Concurenta consider ca este, dar evit sa ies pe piata cu acelasi tip de produse, iar clientii mi-i caut singur.