Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale evitatea taxelor notariale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

evitatea taxelor notariale

stie cineva cum as putea sa trec niste o imobile de pe o soc.pe alta, evitand taxele notariale
Stiu ca e nevoie de act autentic, dar nu cunoaste nimeni vreo alta cale?
pe ce baza ai facut inscrierea in CF?
Mie mi-au spus la CF ca nu pot sa inscriu/ transfer dr. proprietate asupra constructiilor decat prin act autentic?Dar cum e posibil, sau care este explicatia-avand in vedere ca textul de lege nu prevede obligativitatea actului autentic pentru constructii?
Sau asta se refera doar pentru valabilitate si nu pentru opozabilitate?Nu mai inteleg.
dar legea 7 vorbeste despre radieri si modificari de CF doar in baza actelor autentice sau a hotararilor judecatoresti.......poate e asa ceva si in regulamantul de functionare a lor.....
Da, "legea 7" asa vorbeste, dar, ca raspuns la primul mesaj postat aici, "se poate".
necazul este ca daca te grabesti e mai dificil. Detaliile, in privat nu pe aici.