Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un sfat, bazandu-ma pe expertiza Dumneavoastra.
Intentionez , impreuna cu un prieten foarte bun, sa imi depun actele pentru emigrare intr-o anume tara.Ne ajuta foarta mult daca am fi sot si sotie, asa ca ne-am decis sa ne casatorim.
Cum sunt patita cu multi oameni in viata, nu pot sa nu imi pun firesc intrebarea:daca dincolo de ajutorul reciproc, ne gandim sa divortam, ce anume se partajeaza.Stiu ca suna meschin insa lumea este de acest fel si nu sunt dispusa sa impart ce am sacrificat o viata,muncind.Eu personal sunt genul care nu isi aroga ce nu este al meu dar nu toti oamenii sunt asa.
Deci, am un apartament dobandit acum cativa ani si un leasing la masina pe care o sa il inchid in 2 ani.Stiu ca bunurile dinaintea casatoriei, mostenirile si donatiile nu se partajeaza...e corect?
Multumesc pentru informatii
Da este corect! Fac obiectul partajului doar bunurile dobandite in timpul casatoriei .
Sunt bunuri proprii bunurile dobandite inainte de casatorie, bunurile mostenite si bunurile dobandite prin donatie, insa atentie donatie exclusiva, pentru exista posibilitatea donatiei catre ambii soti, deci dispunatorul poate sa prevada ca sunt comune.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Multumesc tuturor pentru informatii.
Apartamentul este cumparat de mine demult, leasing este 70% achitat, inca o mostenire , deci acte intocmite, nu donatie ci succesiune; teoretic vorbim numai de bunuri cumparate in timpul casatoriei, impreuna.Este bine sa fi intotdeauna prudent, am vazut exemple multe de oameni care isi schimba brusc caracterul cand vine vorba de impartit bani.
se partajeaza numai bunurile comune dobandite in timpul casatoriei
va avea drept de creanta asupra masinii, pt perioada in care se platesc rate in comun si asupra imbunatatirilor aduse apartamentului, daca vor exista. puteti face un inventar al bunurilor mobile existente inainte de casatorie. (nu pt tot ce e in casa aveti facturi).
in cazul nefericit al decesului dvs, va va mosteni