Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor de somaj

Buna ziua.
Va rog frumos sa ma ajutati sa inteleg cum stau treburile in privinta ajutorului de somaj si a concediului prenatal.
M-am angajat la o firma pe 1 sept 2008 .iar firma a intrat in insolventa inepand cu luna iunie 2010.Mentionez ca sunt insarcinata in 7 luni si ca de la 1 iulie firma ne-a dat in somaj,cartea de munca ne-a incheita-o in baza art.66.
Tot de la 1 iulie medicul de familie mi-a dat concediu prenatal.
Intrebarea mea este unde trebuie sa duc concediul prenatal:la somaj sau la casa de asigurari? Din cate am auzit la firma unde am lucrat nu mai merge.
Eu nu vreau sa iau acum ajutorul de somaj,se poate dupa cei 2 ani de crestere a copilului sa beneficiez de somaj?
Cei de la somaj mi-au zis ca nu voi beneficia de somaj dupa cei 2 ani de crestere a copilului deoarece carte de munca a fost incheiata in baza art 66.
Dar intrebarea cea mai importanta este unde trebuie sa duc concediul prenatal.
Va rog un raspuns urgent.
Va multumesc anticipat.
1. Niciodata un CIM nu poate inceta in baza art.66 din Codul muncii. Cred ca este vorba de art.65 (desfiintarea locului de munca).
2. Fiind in somaj acum, certificatele medicale le duceti la Agentia de Somaj care le calculeaza si le plateste.
3. Dupa ce se termina concediul de maternitate (pre si postnatal) intrati in CCC pana la 2 ani.
4. Si concediul de maternitate si CCC suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa ce se termina CCC.
Interventie moderator Am rugamintea sa folositi butonul "raspunde" daca mai aveti intrebari, nu sa deschideti noi discutii, in continuarea celor deja existente. De asemenea, va rog sa cititi regulamentul de postare in Forum. Multumesc!
www.avocatnet.ro/content/tag...

Gabriela Pintea

ionela-ramona a scris:
Multumesc pt infrormatii dar din pacate catea de munca mi-a fost incheiata cu art.66 la care zice ceva de concediere colectiva.Deci sa inteleg ca nu au procedat cum trebuie?
Se poate face ceva in acest sens?
Am inteles ca prin somaj beneficiez de ambele concedii,dar as vrea sa stiu ce ar fi de facut.
Din cate am auzit la firma unde am lucrat au mai ramas 4 angajati carora nu li s-a incheiat CIM si vor fi tinuti pana la lichidarea stocului.
Puteau sa ma tina si pe mine pana la concediu prenatal?
Cred ca de vina e contabila care m-a indrumat gresit,zicandu-mi ca somajul e singura mea posibilitate din care sa beneficiez de concedii.Sau ca sa nu-si mai bata ea capul cu socotelile concediului prenatal (care habar nu are sa le calculeze).Oricum acum faptul e consumat si rau am facut ca nu m-am interesa unde trebuia.
Daca ma puteti lamuri,chiar va rog sa o faceti.
VA MULTUMESC.

tudorvaleriu a raspuns:
1. Cred ca v-am mai raspuns la aceasta intrebare.
2. Mai uitati-va inca odata pe decizia de concediere pentru ca nu poate fi trecut art.66 din Codul muncii la motivul legal al concedierii. Nici nu primea ITM o astfel de decizie.
3. Mergeti ci decizia la ITM sa rezolve problema.
4. In somaj fiind veti beneficia si de concediu de meternitate si de CCC pana la 2 ani.