Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... penalitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

penalitati

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca in statutul unei asociatii de proprietari nu a fost specificat sistemul de penalizari propriu si nici in adunarea generala, se pot calcula penalitati de intarziere?

Va multumesc
elga50 a scris:

Dupa cum a aratat @adriantot, nu adunarea generala stabileste sistemul de penalizare, ci comitetul executiv.
daca intr-o sedinta a adunarii generale se discuta si se adopta impunerea penalizarilor, acestea devin obligatorii iar comitetul executiv trebuie sa ia masuri pentru ca aceasta decizie a AG sa-si atinga scopul . a nu se uita ca adunarea generala este forul superior de conducere a asociatiei de proprietari, deciziile acesteia fiind obligatorii pentru comitetul executiv !
Am vazut la un moment dat ca se discuta despre un proiect de lege care scutea restantierii de plata penalitatilor/majorarilor.

Este in vigoare si la ce se refera concret ?
Cititi aceasta discutie si va veti lamuri:
www.avocatnet.ro/content/for...