Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... revendicare propietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

revendicare propietate

Tatal meu a vandut in anul 1979 o casa si terenul aferent constructiei in suprafata de 250 mp. Datorita bunelor relatii cu noul propietar, tatal meu ia dat spre folosinta pana la 1165 mp, suprafata pe care a si intabulat-o si inscris-o in cartea funciara. Eu pot acum sa revendic terenul in baza contractului de vanzare cumparare din 1979?
Va multumesc!
actualmente cine figureaza proprietar tabular pe diferenta de suprafata de teren? daca figureaza familia dumneavoastra, sunteti proprietara prin succesiune, si promovati actiune posesorie de reintegrare, daca actualul detinent al terenului nu vi-l returneaza benevol. daca nu mai sunteti proprietari tabulari, este alta punere a problemei
Nu mai suntem propietari tabulari iar persoana la care am vandut casa a intabulat tot terenul.
Ce se mai poate face?
Multumesc!