Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la propietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la propietate

In 1979, tatal meu a vandut o casa la tara impreuna cu 250mp. Toata curtea avea 1250mp. Ma intereseaza daca Primaria putea sa-l puna in posesie pe noul propietar cu diferenta de 1000 mp dupa reconstituirea curtilor si anexelor gospodaresti? Cum a putut intabula cei 1250 mp?Mentionez ca si tatal meu si noul vecin au titluri de propietate pe acelasi teren. In spatele curtii lui noi avem o livada de pomi.
va multumesc!
Conform art. 36 din legea nr. 18/1991 a fondului funciar, proprietarii casei si ai terenului de 250 mp devin proprietarii intregului teren (in speta, de 1250 mp), prin ordin al prefectului, la propunerea primariei.
Deci este legal ca proprietarul nou sa-si intabuleze intreaga suprafata.