avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la propietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la propietate

In 1979, tatal meu a vandut o casa la tara impreuna cu 250mp. Toata curtea avea 1250mp. Ma intereseaza daca Primaria putea sa-l puna in posesie pe noul propietar cu diferenta de 1000 mp dupa reconstituirea curtilor si anexelor gospodaresti? Cum a putut intabula cei 1250 mp?Mentionez ca si tatal meu si noul vecin au titluri de propietate pe acelasi teren. In spatele curtii lui noi avem o livada de pomi.
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cristina Pielmus , Avocat 19:14, 5 Noiembrie 2007
Conform art. 36 din legea nr. 18/1991 a fondului funciar, proprietarii casei si ai terenului de 250 mp devin proprietarii intregului teren (in speta, de 1250 mp), prin ordin al prefectului, la propunerea primariei.
Deci este legal ca proprietarul nou sa-si intabuleze intreaga suprafata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revendicare propietate a_gmona a_gmona Tatal meu a vandut in anul 1979 o casa si terenul aferent constructiei in suprafata de 250 mp. Datorita bunelor relatii cu noul propietar, tatal meu ia dat ... (vezi toată discuția)
Teren vandut de doua ori a_gmona a_gmona Ajutati-ma va rog cu un sfat: In 2001, am cumparat un teren de 2x115 mp pentru a avea trecere la livada din spatele curtii unui vecin, pe care avem si Titlu ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate ghel40 ghel40 Buna ziua, Ne confruntam cu urmatoarea situatie: Bunicii mei au cumparat 1000 mp teren intravilan in 1965 cu ctr. vanzare/cumparare. Apoi au construit o casa ... (vezi toată discuția)