Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... o lamurire va rog
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

o lamurire va rog

detin un imobil cu dreptul de uzufruct viager si din pacate am ramas in urma cu datoriile la intretinere iar proprietarul vrea sa ma dea afara din locuinta pentru ca nu am reusit sa platesc datoriile la intretinere.Nu detin nici un venit si nici lucruri nu am ce ar putea fi executate silit.
Intrebarea mea ar fi urmatoarea:-cu articolul de mai jos mentionat ,ma poate da afara din locuinta?Si daca da,in ce fel? Va multumesc.
-Art. 488
Sunt supuse urmaririi silite imobiliare bunurile imobile.
Pot forma obiectul urmaririi silite imobiliare si dreptul de uzufruct asupra unui bun imobil, precum si dreptul de superficie.
~ Conținut șters la cerere ~