Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... lovire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

lovire

buna seara
am si eu o problema.
in cursul zilei de azi am fost la sora mea acasa , acolo se afla si concubina fratelui meu care la sunat si la chemat sa vina acasa sa ma alunge.
ajungand acasa fratele meu acesta ma batut impreuna cu concubina lui si mau alungat de acolo.
mentionez ca sunt coproprietara a apartamentului in care locuiesc sora si fratele meu.
ce trebuie sa fac ca au zis ca daca mai merg acolo ma omoara, ca nu am ce cauta acolo desi am aceleasi drepturi ca si ei.
multumesc
Formulati plangere la politie pentru infractiunea de lovire sau alte violente. V-at scos certificat medico-legal?
Pe langa plangerea penala pe care urmeaza s-o inaintati, util ar fi sa va rezolvati problema coproprietatii. Deoarece e clar ca nu puteti convietui toti 3 in acest apartament iar dvs. vi se ingradeste accesul acolo, logic este sa promovati actiune de iesire din indiviziune si astfel, fiecare sa stie ce stapaneste. Daca nu se poate imparti in natura, atunci cel putin veti beneficia de o suma de bani, aferenta cotei ce vi se cuvine.
Cu stima,
av.M.Hornea