Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... santaj
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

santaj

am si eu o problema.. de 2 ani primesc mesaje pe tel .mobil de la o persoana pe care nu o cunosc... si ma ameninta ca trimite sotului meu diverse probe si dovezi incriminatoare legate de viata mea din timpul facultatii... stiu ca ma urmareste in mod constant deoarece este la curent cu tot ce fac in viata personala ... am ajuns la limita nebuniei ...nu stiu cine este si nu stiu cum sa fac sa aflu ..daca sun pe acel nr de tel nu raspunde niciodata sau este inchis... va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat ..ce as putea face ...sa merg la politie sa fac o plangere pe numele unei persoane necunoscute ??? nu se poate ..cum pot afla cine este posesorul acelui nr de telefon???
C.I. a scris:

Cu tot respectul,domnule adimaurul.chiar daca foloseste o cartela,sunt sigur ca de pe acea cartela a mai facut si alte apeluri.in plus,imeiul telefonului e acelasi.sunt multe de spus,dar va contrazic:nu este nici foarte greu ,nici imposibil depistarea acestei persoane.
In opinia dvs.care ar fi temeiul de drept in baza caruia sa cerem autorizare pentru interceptarea telefonului,din moment ce nu sunt intrunite elementele infractiunii de santaj?Cam ce am putea sa-i spunem procurorului?
putem afla antena de unde sa facut apelul,asta e un lucru important.aflam orasul.bazandu-ma pe experienta mea cat si pe cea a colegilor mei,pot s avaspun,ca in procent de 99%,s-a mai facut apeluri de pe acea cartela.in plus,e imposibil ca in 2 ani de zile,sa apeleze numai pe doamna in cauza.de altfel,cartela a fost reincarcata si se poate afla de la care agentie a fost reincarcata,agentie care are camere de luat vederi :D.

procurorul nu trebuie sa dea dispozitie de interceptare,trebuie sa ceara date de la firma de telefonie.vorbim de infractiunea de amenintari,pentru ca o ameninta, si Potrivit articolului 206 din noul Cod penal, "fapta persoanei care, în mod repetat, urmăreşte victima ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă".

De asemenea, "efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care prin frecvenţă sau conţinut alarmează victima, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă".

În cazul acestei infracţiuni, acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

C.I. a scris:

putem afla antena de unde sa facut apelul,asta e un lucru important.aflam orasul.bazandu-ma pe experienta mea cat si pe cea a colegilor mei,pot s avaspun,ca in procent de 99%,s-a mai facut apeluri de pe acea cartela.in plus,e imposibil ca in 2 ani de zile,sa apeleze numai pe doamna in cauza.de altfel,cartela a fost reincarcata si se poate afla de la care agentie a fost reincarcata,agentie care are camere de luat vederi :D.

procurorul nu trebuie sa dea dispozitie de interceptare,trebuie sa ceara date de la firma de telefonie.vorbim de infractiunea de amenintari,pentru ca o ameninta, si Potrivit articolului 206 din noul Cod penal, "fapta persoanei care, în mod repetat, urmăreşte victima ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă".

De asemenea, "efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care prin frecvenţă sau conţinut alarmează victima, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă".

În cazul acestei infracţiuni, acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Domnule,ati facut referire la noul cod penal,in speta art.206.Va informez ca acesta nu este in vigoare,in Romania,noi aflandu-ne sub forta coercitiva a codului penal actual.Or,in actualul cod penal ,infractiunea de amenintare este prev.si pedepsita de art.193,si nu face referire la efectuare de apel telefonic care sa alarmeze victima.De asemenea ,arat ca potrivit art.91 indic.1 c.p.p.(actual!!!) ''...inregistrarea sau interceptarea unor convorbiri telefonice se efectueaza daca sunt date si indicii temeinice privind pregatirea sau savarsirea unei infractiuni pentru care urmarirea penala se efectueaza din oficiu''.Astfel,din pacate amenintarea nefiind o infractiune pentru care urmarirea si actiunea penala se pune in miscare din oficiu nu cred ca se va autoriza aceasta cerere.Este absurd sa facem referire la o lege care nu este in vigoare.Consider ca sunteti in eroare.In ceea ce priveste antena din orasul unde s-a efectuat convorbirea si celelalte detalii tehnice pe care le-ati invocat...sa fim seriosi.

Cu stima
andymaurul, utilizator
in fine.nu ma contrazic cu dmv.sunteti consilier juridic.nu am ce sa ma contrazic cu o persoana care nu tine de pregatirea me.eu va spun ca fapt divers,fiind seriosi,caam rezolvat 26 de cazuri de acest gen,numai in acest an.

va doresc succes in meserie.
De asemenea,va doresc succes in activitate.