Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale actionar pensionat medical
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

actionar pensionat medical

Buna ziua,
Am si eu o intrebare:
Sa presupunem ca exista o persoana pensionata pe caz de invaliditate II, dar aceasta persoana detine 55% din capitalul social al firmei si este administrator.
In aceasta situatie, persoana pensionata pe caz de boala poate fi administrator si asociat, semna in numele firmei daca nu incaseaza remuneratie?
Poate.