Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare cu certificat de mostenire gresit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare cu certificat de mostenire gresit

Buna ziua,

Am facut un antecontract pentru cumpararea unei case, cu credit. La incheierea antecontractului, la notariat, nu au fost solicitate toate actele din istoric, ci a fost folosit doar ultimul act de proprietate. Banca ne-a solicitat toate actele din istoric.
Am obtinut actele dar am descoperit si o neconcordanta: Acum aproape 30 de ani, unul din proprietari a obtinut casa prin mostenire de la parinti, si a vandut casa cam 10 ani mai tarziu in baza celor doua certificate de mostenitor. Insa in unul din certificatele nu apare ca mostenitor proprietarul respectiv, este trecut ca "fiu" tot numele tatalui. Poate fi o greseala de dactilografiere, sau poate a existat un al doilea fiu cu acelasi prenume ca si tatal. In orice caz, certificatul nu a fost rectificat, si vanzarea ulterioara a avut loc, in mod inexplicabil, in baza lui.
Nu am gasit la arhiva alte acte legate de succesiune care sa clarifice situatia. Am gasit doar un vecin care a cunoscut persoana respectiva si sustine ca nu a avut frati, deci trebuie sa fi fost o greseala in act.

Ce ma sfatuiti sa fac mai departe? Unde as putea sa mai verific daca a fost intradevar o greseala in CM? In caz ca banca trece peste aceasta greseala din acte, imi recomandati sa cumpar casa respectiva?
Ce riscuri exista in caz ca totusi mai exista un frate (sau mostenitorii acestuia) ?
Multumesc
elenaz, utilizator
In zilele noastre trebuie sa suflam si in iaurt.Adresati-va Camerei Notarilor Publici sa va comunice relatii cu privire la certificat, Primariei ultimului domiciliu al autorului mostenirii si Oficiului de cadastru.Nu cred ca vor fi probleme in viitor.
Multumesc pentru raspuns. Imi puteti spune, va rog, ca sa cer de la oficiul de cadastru, respectiv primarie? Din pacate, la camera notarilor publici mi-au spus clar ca nu pastreaza alte documente decat certificatul de mostenitor (tin sa mentionez ca CM este vechi de aproape 30 ani)
Din pacate romanii( ca doar la noi se intampla asta) semneaza contracte de zeci de mii de euro fara sa angajeze avocat. Ei inca nu au inteles ca notarul nu le reprezinta interesele, nici banca si nici agentia imobiliara. Majoritatea dau cu zecile de milioane la notar la agentia imobiliara iar la avocat cer sfaturi gratis. Oricum pana la urma tot in instanta se ajunge, dar atunci cheltuielile vor fi mai mari si rezultatele sub semnul intrebarii.
trifugabriel a scris:

Din pacate romanii( ca doar la noi se intampla asta) semneaza contracte de zeci de mii de euro fara sa angajeze avocat. Ei inca nu au inteles ca notarul nu le reprezinta interesele, nici banca si nici agentia imobiliara. Majoritatea dau cu zecile de milioane la notar la agentia imobiliara iar la avocat cer sfaturi gratis. Oricum pana la urma tot in instanta se ajunge, dar atunci cheltuielile vor fi mai mari si rezultatele sub semnul intrebarii.
nulitatile absolute nu se prescriu nici dupa 300 (treisute) de ani
#-o#-o#-o
Gabriel Trifu, Avocat
Este posibil ca fiul sa fi purtat prenumele tatalui decedat si sa nu fie nicio greseala. Actele care au stat la baza dezbaterii succesorale (dosarul) se trimit la topit, dupa 10 ani si se pastreaza doar certificatul de mostenitor in arhiva.
Dar, va puteti adresa Oficiului de Stare Civila din cadrul Primariei de locul de deces unde veti putea obtine o copie de pe actele de stare civila ale proprietarului.
Este putin mai complicat de descoperit locul de nastere al fiului(cel cu prenumele gresit), dar incercati sa mergeti pe firul documentelor. Incercati si la Serviciul de evidenta a persoanelor (pe langa Sectiile de Politie).
elenas68, utilizator