avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de proprietate asupra unor terenuri agricole
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de proprietate asupra unor terenuri agricole

Avem in discutie 3 terenuri
1. primul cu titlu de proprietate
2. al doilea mostenit cu mostenitor
3. mostenit in indiviziune cu alti doi mostenitori pentru care nu s-a facut mostenirea sau iesirea din indiviziune.

Nici unul nu are cadastru si intabulare

Fiecare din aceste terenuri (extravilane) este exploatat (folosit) de alte persoane decat detinatorii lor de drept.

Ele au fost obtinute in baza legii 10/1990

Aceste terenuri ar putea fi revendicate de cei ce le exploateaza invocand uzucapiunea?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: branzovenescu , utilizator 16:36, 17 Iulie 2010
de catre cine au fost obtinute in baza legii 10/1990, de catre proprietari de drept, banuiesc si nu de cei care il folosesc, ,,,, cum il folosesc, in baza unui contract de arenda,etc,,, sau in mod abuziv, ,,,sau pamanturile respective nu erau muncite, s-au gandit ei ca ar fi bine sa le munceasca si voi va-ti dat seama de lucru asta mult mai tarziu iar ei nu vor sa plece de acolo????
si ca sa iti raspund la intrebare da ei pot obtine in instanta pe baza unor probe, dreptul de proprietate, invocand uzucapiunea si chiar uzucapiunea de scurta durata daca voi aveti domiciliul in aceeasi localitate și ati mai stiut si ca aceastia muncesc terenul.
Am stiut ca acestia muncesc terenul dar nu suntem in aceeasi localitate (nici macar in acelasi judet).
Cum ne-ati sfatui sa procedam in continuare?
Sa facem cadastrele oricum?
Sa cerem iesirea din indiviziune?
Se poate evita situatia pierderii terenurilor?

Multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Iulie 2010
branzovenescu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acþiune în constatarea dreptului de proprietate prin uzucapiune sau ordinul prefectului? NEVERMORE NEVERMORE Vă rog mult - dacă se poate - să-mi spuneţi ce se poate face în cazul în care am solicitat la OCPI, întabularea terenului pe care am edificate ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune? danieal danieal va supun atentiei urmatoarea situatie in care se afla mama mea:tatal decedat 1987, se emite titul proprietate pentru teren extravilan legea 18 ,avand inscrisi ... (vezi toată discuția)
Contract arenda si legea 17/2014 inquirer1 inquirer1 Buna ziua, Datele problemei : Se dau mai multe terenuri intravila/extravilan arabil, aflat in arenda din 01/2015. Mai multi mostenitori, succesine ... (vezi toată discuția)