avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 396 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... societate aflata in reorganizare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

societate aflata in reorganizare

buna ziua
am o societate aflata in reorganizare,cu un plan de reorganiazare si de plata a creantelor.
De ex. in tabelul creantelor definitive,rectificat,se prevede o suma solicitata de o
banca si acceptata ptr a fi platita conf.planului de plati.ex.100.000 lei
Eu trbuie sa platesc doar aceasta suma(100000),sau la aceasta se mai adauga
si dobinzi si penalitati?
Persoana de la banca mi-a spus ca el calculeaza dobinzi.
Creanta este garantata.
Insolventa s-a declansat la 1 iulie 2009,planul de reorg s-a aprobat la in sedinta din 19 ian.2010


va multumesc cu stima
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 10:00, 20 Iulie 2010
buna ziua
planul este aprobat,votat,definitiv..
la suma ceruta de banca si acceptata de debitor ,se mai adauga ceva pe
perioada derularii planului?,sau se plateste strict suma si nimic mai mult?

multumesc pentru rspuns

cu stima
Asa cum v-am raspuns mai sus
Planul trebuie sa cuprinda programul de plata a creantelor ...

dvs trebuie sa stiti ce suma este cuprinsa in plan
In afara de creantele ce trebuiesc platite conform planului de reorganizare , debitorul trebuie sa plateasca toate datoriile curente si aici am in vedere ratele scadente la banca

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insolventa cu reorganizare aiud98 aiud98 As dori si eu raspuns la urmatoarea intrebare: Am o firma care din data de 24.02.2010 a intrat in insolventa (la cerere) cu reorganizare.S-a ajuns pina in ... (vezi toată discuția)
In caz de faliment ce creante poate avea statul ??? Tassaly Tassaly Buna ziua ! As avea o intrebare ,-am auzit de la un consilier juridic ca in cazul procedurii falimentului a unei firme statul numai datoriile de baza poate ... (vezi toată discuția)
Tabel suplimentar mh31 mh31 In cazul in care depun cererea de inscriere in tabelul suplimentar al creantelor, la creantele nascute in cursul procedurii mai calculez sau nu penalitati de ... (vezi toată discuția)