Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... incetare suspendare CIM
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

incetare suspendare CIM

Un salariat al unei sucursale de firma a avut CIM-ul suspendat pt. cresterea copilului pana la varsta de 2 ani. In aceasta perioada sucursala s-a desfiintat, tot personalul fiind preluat de o alta sucursala a aceleiasi firme, din alta localitate. La data preluarii, carnetul sau de munca nu a fost preluat de noua sucursala, ci a ramas la inspectorul de personal de la fosta sucursala.
Incetandu-i acum perioada de suspendare, cum trebuie sa procedeze noua sucursala cu carnetul sau de munca, tinand cont ca nu ar mai avea nevoie de serviciile acestui om.
Cu multumiri si stima.
ai spus mai sus ca tot personalul a fost preluat de o alta sucursala, atunci ar fi trebuit preluata si aceasta persoana.
cum s-a ajuns la desfiintarea sucursalei? și facut preluarea personalul? ,,,in baza unei decizi a administratorului sau a asociatiilor etc.! corect? practic firma ar trebui sa ii acord un alt post in cazul in care cel pe care il ocupa nu mai este in noua grila a firmei, iar daca aceasta refuza i se poate desface cim., sau in cazul in care a avut loc o reorganizare o firmei se poate desface cim pentru motive care nu tin de pers angajatului determinata de desfiintarea locului de munca art. 65 codul munci....