Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Executare program vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Executare program vizita minor

Buna ziua, daca am o hotarare data in fata instantei de fond, pentru un anumit program de vizita, si doar o parte din acest program este atacat prin apel, cum se poate asigura respectarea dispozitiilor neatacate prin apel din sentinta? Instanta de apel oricum nu va judeca decat punctele atacate prin apel, conform 295 alin. 1 Cod pr. civ., si in acest caz, cum asigur respectarea dispozitiilor neatacate? Va multumesc.
Asteptati ca hotararea sa ramana definitiva si irevocabila,
ca sa poata fi pusa in executare.
Daniel Coman, Avocat
Eu ma refer la partea neatacata cu apel. Am un program de vizita pentru luna august, cu luarea minorei la domiciliul meu, si acest aspect nu a fost atacat cu apel. Cum pot sa ma asigur ca parintele care are incredintat copilul va respecta dispozitiile primei instante care nu au fost atacate? Multumesc.
Pentru a pune in executare o hotrare, trebuie ca ea sa fie investita cu formula executorie. Nu pot fi investite du formula executorie decat hotararile definitive si cele definitive si irevocabile. Nu se investesc cu formula executorie numai anumite dispozitii dintr-o hotarare. In situatia dv nu puteti face nimic pana cand hotararea nu va fi definitiva, chiar daca anumite aspecte din ea nu au fost apelate. In acest sens, va trebui sa asteptati solutionarea apelului apoi sa investiti hotararea si sa o puneti in executare.