avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajare din somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajare din somaj

Urmeaza sa termin perioada de somaj cat de curand,daca ma angajez pana termin somajul,angajatorul este scutit de a mai plati anumite taxe?si daca da ce anume nu va mai plati?Se mai primesc cateva salarii minime pe economie...?..si daca da ,le va primi angajatorul?Timp de 2 ani nu am voie sa incetez colaborarea?dar daca imi face contract de munca pe perioada determinata...de exemplu pe cateva luni cu posibilitate de prelungire ..este ok?nu se vor mai restitui banii respectivi primiti de la stat?Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:25, 21 Iulie 2010
Pentru raspunsurile la asa de multe intrebari cititi Legea 76/2002 (actualizata), Normele de aplicare a acesteia si OUG 13/2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia de somaj ocean_eyes1983 ocean_eyes1983 Buna seara, domnule Tudor Valeriu! Sper ca ma puteti ajuta cu o mare problema. In data de 2 decembrie am semnat decizia de incetare a contractuluide munca ... (vezi toată discuția)
Somaj oana-iulia oana-iulia Daca am mai beneficiat de indemnizatie de soamj dupa ce am terminat liceul mai pot lua acest ajutor si dupa terminarea facultatii? (vezi toată discuția)
Obligatiile angajatorului conform legii nr. 76/2002 maleta maleta buna seara, ca angajator am incheiat cu ajofm o conventie prin care am angajat un absolvent de studii superioare conform legii 76/2002, art.80 in data de 1 ... (vezi toată discuția)