Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de a construi sau nu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de a construi sau nu

Locuiesc la casa cu etaj, la parter X, la etaj eu. Tot terenul cladit si necladit de 400 mp se afla in indiviziune (fiecare avem 1/2) .X detine pe acest teren un garaj care e doar al sau si vrea sa construiasca pe garaj un apartament. Are nevoie de acordul meu pentru a putea realiza o locuinta acolo? Conteaza faptul ca terenul de sub acest garaj e la comun, sau e suficient faptul ca detine doar el imobilul garaj si are voie sa faca ce vrea pe acesta?

Multumesc.
Cand a construit garajul i-ati dat acordul?Pentru ca in caz afirmativ, acum nu mai are nevoie de acordul dvs., doar i l-ati dat odata.
Terenul este in indiviziune in continuare pana la sistarea acestei stari.
av.M.Hornea