Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Istoric curte comuna
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Istoric curte comuna

Cum se poate verifica istoricul unei curti comune? Mentionez ca aceasta curte pare sa fie partial atat in proprietate cat si in indiviziune. Mai explicit; corpul de casa achizitionat este compus din 2 apartamente. In fisa corpului de proprietate la apartamentul de la parter sta mentiunea Teren 60.00 m la Suprafata din act ( conform contract vanzare-cumparare X din 1979)si la mentiuni - in proprietate. La modul de detinere "Teren/Constructie" exista mentiunea X atat la Exclusiv cat si la Indiviziune 1/2 din 60. Apartamentul de la etaj nu are decat mentiunea de indiviziune a 1/2 din 60 m. Constructia are ea insasi la baza o suprafata de 60 mp. Suna complicat si ma intreb cine imi poate explica aceste detalii? Sunt prorietara ambelor apartamente dar doresc sa inteleg care apartament detine ce si cat.
mitria, utilizator
Ma scuzati , suprafata mentionata este de 68,18 mp la apartamentul de la parter - Suprafata ( construita la sol) utila ( mp) asa arata rubrica si 69,66 mp la apartamentul de la etaj.