Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct viager - probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct viager - probleme

S-a incheiat un contract de vanzare-cumparare cu uzufruct viager. Uzufructuarul decedeaza. De la data decesului cumparatorul care detinea nuda proprietate intra si in stapanirea de fapt a imobilului.
Cu toate acestea proprietarului i se cere de fiecare data in diferite situatii in care se foloseste de contractul de v-c sa faca dovada cu certificatul de deces ca uzufructuarul a decedat.
Ce actiune in justitie trebuie introdusa astfel incat sa nu i se mai ceara de fiecare data si certificatul de deces ?
o parere ar fi sa faca o actiune in constatare .... prin care s-ar putea constata ca el este proprietar de fapt si de drept.
in baza certificatului de deces ar trebui sa ceara radierea din cartea funciara a uzufructului, nu stiu daca ajunge o simpla declaratie autentica la notar sau trebuie actiune in constatare a incetarii uzufructului prin deces...cel mai sigur intrebati la biroul de carte funciara ....
Este necesara o actiune in care sa se ceara ca si cap de cerere principal constatarea decesului persoanei in cauza si ca si cap de cerere secundar radierea uzufructului din CF.