Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufruct viager

buna ziua,
cum se poate stinge uzulfruct viager?
am o garsoniera si am facut un contract de vanzare cumparare in care este stipulat si uzulfruct viager ptr fostul poprietar.De cativa ani acesta a decedat iar cand am vrut sa-mi schimb ci-ul m-am lovit de o problema la circa de politie.desi eu platesc impozitul pentru locuinta si figurez ca proprietarul imobilului a trebuit sa aduc actul de deces al fostei proprietare ptr a face dovada ca nu trebui sa fie nimeni de acord ptr a-mi putea schimba ci-ul.ce este de facut?
multumesc ptr raspunsurii.
Uzufructul era viager, deci acest drept a subzistat până la încetarea din viaţă a uzufructuarului. Deci uzufructul s-a stins , iar certificatul de deces poate face dovada deplină a acestui fapt.
si ce trebuie sa fac ca acest lucru sa fie sters din contractul de vanzare cumparare
Cred că trebuie să vă adresaţi şi biroului de carte funciară în vederea radierii uzufructului, prezentându-vă cu copie după certificatul de deces al uzufructuarului.
La fel ce celelalte dezmembrămente ale dreptului de proprietate (uz,
uzufruct, habitaţie, servitute, superficie), aceste sunt cerintele in fata ONCPI
- Cerere tip;
- Actul prin care se justifică radierea – copie legalizată; (certificat de deces);
- Dovada achitării integrale a tarifului - 60 lei/operaţiune – cod 2.4.2. (Radierea unei înscrieri
efectuată într-o carte funciară, în baza unei singure încheieri, reprezintă o operaţiune)