Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor

buna ziua
sunt o mamica si am urmatoarea problema: am trait in concubinaj timp de 5 ani cu X, timp in care s-a nascut un baietel azi in varsta de 2 ani si 4 luni. Acum 4 luni ne-am despartit, la momentul respectiv copilul era la parintii mei. Am inaintat cerere pentru incredintarea copilului si pensie alimentara. Intre timp m-am mutat in chirie intr-un ap cu 2 cam. Am un servici stabil, si am inscris copilulla cresa din toamna. Mentionez ca in aceste 4 luni baietelul a stat la parintii mei (deoarece nu imi permit financiar sa tin bona care o aveam inainte de despartire), si eu vizitam in fieccare vineri pana luni dimineata si am mers in concediu cu copilul. Nu am interzis vizitarea copilului de catre tata, care a venit sa il vada de 3 ori. Am aflat de la avocat ca a facut si el cerere pt incredintarea minorului dorind sa dovedeasca am o moralitate indoielnica . Pentru a demonstra asta a angajat un detectiv particular care sa ma urmareasca in aceste 4 luni de cand m-am mutat. Ma ameninta ca are fotografii in diverse ipostaze cu mine impreuna cu Y facute in actuala locuninta , si ma acuza ca intentionat mi-am lasat copilul la parinti "ca sa-mi fac de cap",; ca mi-a ascultat telefonul mobil si stie cu cine vorbesc.
As vrea sa stiu ce inseamna juridic moralitate indoielnica, si ce sanse are tatal sa i fie incredintat lui copilul?
Mentionez ca pana la varsta de 2 ani eu m-am ocupat de copil in cea mai parte a timpului, nu l-am neglijat desi m-am reintors la servici cu program reudus.
Avand in vedere varsta frageda a minorului, dvs. aveti sanse pt incredintare.
Asa-zisele "probe" ale tatalui minorului nu constituie motiv pt ca instanta sa ii acorde lui incredintarea si nici ca dvs. aveti o moralitate indoielnica.
In privinta aceasta puteti sta linistita.

Pt inregistrarile telefonice ilegale ( daca spune ca va asculta telefonul) puteti sa ii faceti plangere penala.
Multumesc mult pentru promptitudine.