avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cat dureaza si cat ma costa divortul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cat dureaza si cat ma costa divortul

Buna ziua,
Sunt casatorita de 4 ani, am un copil de 1 an si 6 luni. Stam cu chirie, nu ne mai intelegem deloc, avem discutii/ cearta zilnic si am decis sa divortam (mai mult eu, pt ca nu mai pot suporta). Castig mai mult decat sotul (cca 70% din venitul lunar total), acum sunt in concediu crestere copil, in 6 luni revin la munca si deja caut cresa sau alta solutie pt copil(bona).
Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarele:
- cat timp poate dura toata procedura, si in caz amiabil si in caz cu pretentii(sau cum se zice)?
- cat poate costa? (evident, aproximativ, de la -la, pt ca nu am deloc idee)
- ce sanse am sa ramana la mine copilul, intrucat acum tatal spune ca il vrea el?
- e mai cuminte sa nu ma mut de aici pana se finalizeaza sau pot incepe sa caut alta chirie unde sa stau in liniste cu copilul?
ultima intrebare - daca ajungem la divort cu.. pretentii.. se poate ajunge la ..scandal si jigniri.. adica urat tare in sala de judecata? desi urasc acest gen, am auzit ca in asemenea lupte pt copil ajungi in sala sa devii un om fara caracter, fara bun simt, la scandal si mahalagisme.. probabil nimic nu te poate pregati pt ce poate urma, in sala si in suflet...
multumesc anticipat
buna ziua1
existand un copil minor rezultat din aceasta casatoriei nu este posibil sa divortati prin acord, trebuie urmata procedura normala.
instanta de judecata va aprecia functie de varsata copilului, de nevoile acestuia caruia dintre parinti sa ii fie incredintat.
data fiind varsta frageda a copilului sansele sa va fie incredintat acesta sunt mari.
cu privire la oorariu discutati cu un av.
1.Nu exista divort prin acord cu copil minor.Va fi o procedura contencioasa cu administare de probe.Durata depinde de instanta( unela dau termene la 2-3 luni, altele la cateva saptamani, depinde de cate dosar au) de pozitia sotului( daca e deacord se termina in 2-3 termene) , de cat de repede vine ancheta de la Autoritatea tutelara....prin urmare extrem de generic, ..poate dura ...de la cateva luni la un an( fondul) ...daca se declara apel...inca pe atat
2.Onorariul se stabileste , din nou in functie de:
-ce avocat va angajati( asta afecteaza atat procesul cat si durata acestuia..:D)
-daca sotul e de acord, sau lucrurile se complica...cat timp va fi alocat acestei cauze
-
3.Sanse mari, mai ales daca sotul nu are pretentii
4.E mai bine sa promovati divortul , sa asteptati primul termen cel putin

Lucrurile nu stau chiar asa ..nu s-ar putea lucra:D...Judecatoria nu e piata .In rest, depinde de parti, de gradul lor de civilizatie
Poate dura de la cateva luni la mai multe.
Taxa este 39 lei. Daca va luati avocat ( nu e obligatoriu) mai adaugati onorariul avocatial.
Aveti posibilitatea sa solicitati in instanta cheltuielile de judecata. Adica sa le plateasca sotul. Daca nu le cereti, instanta nu le da din oficiu.
Aveti sanse peste 95% sa ramaneti cu minorul, in acest procent instantele din Romania, avand in vedere varsta frageda si interesul minorului, acorda custodia mamei.
"Cu pretentii" va referiti la partaj? acesta se face dupa divort, daca aveti bunuri achizitionate in timpul casatoriei pe care doriti sa le impartiti.
Scandal si jigniri...daca asta e caracterul celuilalt...nu aveti ce face.
Fiind un divort cu minori, se vor administra probe, asta inseamna si martori.
Daca sa va mutati sau nu, dvs. hotarati, pt binele minorului si al dvs.
Nu veti avea de pierdut daca va mutati. De obicei, in timpul divortului, sotii au domicilii separate.
Fiind vorba si de incredintare minor, se va face o ancheta sociala unde locuieste minorul, sa aveti in vedere acest lucru. Adica sa va mutati undeva dragut si caldut ( la parintii dvs. sau cu chirie, dar sa existe conditii de crestere a copilului).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara. divort, incredintare bebelus Erika_Alessandra Erika_Alessandra Eu si sotul vrem sa divortam. Avem o fetita de 6 luni. Ce sanse am sa-mi ramana mie fetita , avand in vedere ca nu am nici un venit? (vezi toată discuția)
Divort karadasca karadasca sotia mea lucreaza in strainatate si cand s/a intors in tara vrea sa dea divort. eu nu vreau. avem un copil de 10 ani. a fost la un avocat si i/a zis ca se ... (vezi toată discuția)
Incredintare copil in afara casatoriei lamelia23 lamelia23 am un copil de 1 an si 3 luni pentru care vreau sa obtin incredintarea. nu sunt casatorita cu tatal copilului.Am stat impreuna pana acum 3 luni cand m-am ... (vezi toată discuția)