Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CUM RECUPEREAZA O FIRMA PRIVATA CREANTA DE LA O ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CUM RECUPEREAZA O FIRMA PRIVATA CREANTA DE LA O PRIMARIE ?

buna ziua.
am o firma privata,
care in urma derularii unui contract de prestari servicii incheiat cu o primarie rurala,
am de recuperat o suma importanta de bani.

mentionez ca serviciul a fost prestat integral (pr vb predare primire a documentatiei), iar plata efectuata de primarie a fost partiala fata de cea facturata (in f mica masura).

ce pot face pentru a-mi recupera banii?
Să încercaţi mai întâi printr-o somaţie în care să-i spuneţi că dacpă în termen de 5 zile de la primirea somaţiei nu achită suma îl acţionaţi în judecată ocazie cu care veţi cere reactualizarea sumei, dobanzi comerciale, penalităţi, onorariu de avocat, cheltuieli de judecată.Etapa a doua ar fi chemarea în judecată în vederea obţinerii unui titlu executoriu cu care veţi merge la executorul judecătorsc care are la îndemână instrumentele necesare în vederea recuperării creanţei. Este bine toptuşi să dicutaţi cu un avocat care vă poate face aceste servicii calificate.
Baftă.
multumesc frumos dle avocat!