avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot sa platescu un anagajat care sta acasa?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot sa platescu un anagajat care sta acasa?

Buna ziua,

Situatia: anagajata insarcinata pentru care nu mai avem de lucru. Mai are cateva luni pana naste, si nu vrem sa o concediem (nici daca am putea), si am vrea sa ii platim in continuare salariul, dar sa stea acasa.
Se poate? (trebuie sa se poata, nu? :))
Cum? (cum o pontam? cum ne asiguram ca nu e accident de munca daca pateste ceva?)

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:44, 22 Iulie 2010
Cum?

printr-o decizie a reprezentantului legal al firmei ( a conducatorului acesteia) .B-)
Nu va inteleg framantarea;se poate.
Ganditi-va ca sunt multi care nu-si platesc angajatii care vin la serviciu si se poate!:D
smeagull a scris:

Buna ziua,

Situatia: anagajata insarcinata pentru care nu mai avem de lucru. Mai are cateva luni pana naste, si nu vrem sa o concediem (nici daca am putea), si am vrea sa ii platim in continuare salariul, dar sa stea acasa.
Se poate? (trebuie sa se poata, nu? :))
Cum? (cum o pontam? cum ne asiguram ca nu e accident de munca daca pateste ceva?)

Multumesc!


Puteti sa-i modificati locul de munca prin act aditional , astfel incat c.i.m. se va transforma intr-un contract cu munca la domiciliu.
E treba dvs.cum va organizati activitatea ( sper ca asuntetiprivat) ...daca platiti taxele la stat nu vad cine ce sa aiba ca o platiti desi nu face nimic
@ctynn: decizie ca ce?
@dl. Zaharia: dar cum ?, asta-i framantarea
@ freeelis: multumesc, este prima idee constructiva - insa mi-e teama ca ulterior, dupa concediul de crestere copil, angajata nu va mai fi de acord cu revenirea la contract normal.
@ d-na Geaman: da, sunt privat, sunt bani proprii la care suntem dispusi sa renuntam. Dar dvs. cum ziceti sa fac?

Alte discuții în legătură

Activare contract danyyyyy danyyyyy buna ziua, am o angajata care in 25.09.2013 ar trebui sa revina la serviciu a fost in ingrijire copil pana la virsta de doi ani ce acte trebuie sa ii fac ... (vezi toată discuția)
Intrebare C.Geta C.Geta as vrea si eu sa ma lamuriti in urmatoarea problema:o persoana are adaugat la rubrica \"alte drepturi\"de cca 2 ani suma de 280roni.din ianuarie 2010 este ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna si preavizul petru3 petru3 Buna ziua, Va rog foarte mult sa ma lamuriti si in acelasi timp sa ma invatati ce pasi trebuie sa fac in urmatoarea situatie: din 7 noiembrie 2011 sunt ... (vezi toată discuția)