Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot sa platescu un anagajat care sta acasa?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot sa platescu un anagajat care sta acasa?

Buna ziua,

Situatia: anagajata insarcinata pentru care nu mai avem de lucru. Mai are cateva luni pana naste, si nu vrem sa o concediem (nici daca am putea), si am vrea sa ii platim in continuare salariul, dar sa stea acasa.
Se poate? (trebuie sa se poata, nu? :))
Cum? (cum o pontam? cum ne asiguram ca nu e accident de munca daca pateste ceva?)

Multumesc!
Cum?

printr-o decizie a reprezentantului legal al firmei ( a conducatorului acesteia) .B-)
Nu va inteleg framantarea;se poate.
Ganditi-va ca sunt multi care nu-si platesc angajatii care vin la serviciu si se poate!:D
smeagull a scris:

Buna ziua,

Situatia: anagajata insarcinata pentru care nu mai avem de lucru. Mai are cateva luni pana naste, si nu vrem sa o concediem (nici daca am putea), si am vrea sa ii platim in continuare salariul, dar sa stea acasa.
Se poate? (trebuie sa se poata, nu? :))
Cum? (cum o pontam? cum ne asiguram ca nu e accident de munca daca pateste ceva?)

Multumesc!

Puteti sa-i modificati locul de munca prin act aditional , astfel incat c.i.m. se va transforma intr-un contract cu munca la domiciliu.
E treba dvs.cum va organizati activitatea ( sper ca asuntetiprivat) ...daca platiti taxele la stat nu vad cine ce sa aiba ca o platiti desi nu face nimic
@ctynn: decizie ca ce?
@dl. Zaharia: dar cum ?, asta-i framantarea
@ freeelis: multumesc, este prima idee constructiva - insa mi-e teama ca ulterior, dupa concediul de crestere copil, angajata nu va mai fi de acord cu revenirea la contract normal.
@ d-na Geaman: da, sunt privat, sunt bani proprii la care suntem dispusi sa renuntam. Dar dvs. cum ziceti sa fac?