Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrebare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrebare

as vrea si eu sa ma lamuriti in urmatoarea problema:o persoana are adaugat la rubrica "alte drepturi"de cca 2 ani suma de 280roni.din ianuarie 2010 este concediat cu art 65.1.salariul aferent duratei de preaviz nu mai cuprinde si rubrica "alte drepturi".etse legal.atat timp cat el a indeplinit aceleasi sarcini de servici chair si in preaviz?multumesc
Rubrica este in CIM sau in fluturas?
pe fluturas
Eram sigur la asa suma. Salariul dvoastra este cel din cartea de munca si/sau CIM. Banuiesc ca acela era "un bonus" convenit cu dvoastra, neinregistrat in declaratiile lunare.
Nu puteti invoca decat ceea ce ati semnat in CIM.
asadar acei fluturasi sunt praf in ochi?nu pot fi folositi in instanta?sotul meu intentioneaza sa ii actioneze in judecata ptr refuzul platii sal compensatoriu si a refuzului de a i se inmana bonurile de masa ptr per de preaviz.administratora si contabila spun :contractul la nivel de firma nu prevede plata platii sal compensatorii.asa i-a spus si pentru sal mediu pe unitate la nasterea copilului(eu fiind in somaj nu aveam dreptul)dar,pana la urma a primit acel sal pentru nasterea copilului.cam ce sanse avem sa castigam in instanta?
In perioada preavizului beneficiati de aceleasi drepturi ca oricare alt angajat.
Nu ar trebui sa acceptam ca salariul inscris in contractul de munca sa fie altul decat cel negociat la angajare.
La un eventual control angajatorul poate spune ca acea suma era o prima de "ceva".
Nici un contract la nivel de unitate / ramura / etc nu poate contine prevederi sub cele stipulate in CCMUN.
Sotul dvs are dreptul la salariu compensatoriu, salariu pentru nasterea copilului si la celelalte dreptruri mentionate de legislatia in vigoare . In instanta va castiga.
Nicoleta Ilea, Consultant resurse umane