Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... NE POT REFUZA DREPTURILE?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

NE POT REFUZA DREPTURILE?

buna ziua.sotul meu este incadrat in munca la un srl.in urma cu cateva zile a intrebat daca conform legii i se vor plati drepturile conform art 51 al c ,un salariu mediu pe unitate ptr nasterea copilului,de care eu nu pot beneficia pentru ca am fost in somaj si acum de la 01.01 sunt in conc ptr cretsrea copilului.i s-a spus ca vor verifica,ulterior,la 2 zile i s-a spus ca se fac restructurari si de la 01.02 va fi in preaviz.daca eu beneficiez de ccc el este unic intretinator de familie?daca da este just ca angajatorul la restructurarea unui post pe care sunt angajati 2 pers sa il dea pe el in somaj?in situatia asta el poate beneficia de minim un salariu compensatoriu?multumesc,astept cu interes si disperare raspunsul dvs.
Beneficiza de un salariu compensatoriu.In rest depinde de prevederile contractului colectiv de munca aplicabil.Consultati un avocat
salariul mediu pe unitate la nasterea copilului nu este un drept prevazut in ccmnn 2007-2010?poate jongla angajatorul?
daca inceteaza ccm se mai pate contesta daca nu se acorda sal compensatoriu?in cat timp?multumesc
Fiind un drept izvorat dintr-un contract colectiv de munca, se aplica acest articol:
Art. 283. - (1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
e) în termen de 6 luni de la data naşterii dreptului la acţiune, în cazul neexecutării contractului colectiv de muncă ori a unor clauze ale acestuia. (Codul Muncii)
Adica puteti deschide actiune in termen de 6 luni de la nasterea copilului, indiferent de statutul sotului (salariat sau nu in cadrul firmei respective).
pakos, utilizator
faceti referire la sal compensatoriu ptr restructurare sau la cel mediu pe unitate pentru nasterea bebeului?multumesc