avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1126 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... NE POT REFUZA DREPTURILE?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

NE POT REFUZA DREPTURILE?

buna ziua.sotul meu este incadrat in munca la un srl.in urma cu cateva zile a intrebat daca conform legii i se vor plati drepturile conform art 51 al c ,un salariu mediu pe unitate ptr nasterea copilului,de care eu nu pot beneficia pentru ca am fost in somaj si acum de la 01.01 sunt in conc ptr cretsrea copilului.i s-a spus ca vor verifica,ulterior,la 2 zile i s-a spus ca se fac restructurari si de la 01.02 va fi in preaviz.daca eu beneficiez de ccc el este unic intretinator de familie?daca da este just ca angajatorul la restructurarea unui post pe care sunt angajati 2 pers sa il dea pe el in somaj?in situatia asta el poate beneficia de minim un salariu compensatoriu?multumesc,astept cu interes si disperare raspunsul dvs.
Cel mai recent răspuns: Kitte , utilizator 12:30, 12 Ianuarie 2010
Beneficiza de un salariu compensatoriu.In rest depinde de prevederile contractului colectiv de munca aplicabil.Consultati un avocat
salariul mediu pe unitate la nasterea copilului nu este un drept prevazut in ccmnn 2007-2010?poate jongla angajatorul?
daca inceteaza ccm se mai pate contesta daca nu se acorda sal compensatoriu?in cat timp?multumesc
Fiind un drept izvorat dintr-un contract colectiv de munca, se aplica acest articol:
Art. 283. - (1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
e) în termen de 6 luni de la data naşterii dreptului la acţiune, în cazul neexecutării contractului colectiv de muncă ori a unor clauze ale acestuia. (Codul Muncii)
Adica puteti deschide actiune in termen de 6 luni de la nasterea copilului, indiferent de statutul sotului (salariat sau nu in cadrul firmei respective).
Ultima modificare: Marți, 12 Ianuarie 2010
pakos, utilizator
faceti referire la sal compensatoriu ptr restructurare sau la cel mediu pe unitate pentru nasterea bebeului?multumesc

Alte discuții în legătură

Salar compensatoriu C.Geta C.Geta un srl poate face restructurari de posturi (art 65 al1)fara a plati minim un salar compensatoriu?motivul a fost ca nu mai are bani sa ii tina la serviciu pe ... (vezi toată discuția)
Angajatorul da un salariu la nasterea copilului? emanuela_ab emanuela_ab buna , sunt o gravida care va naste anul acesta si care lucreaza la un SRL cu contract individual de munca . am aflat intamplator despre acest lucru ... (vezi toată discuția)
Modificare salariu daca sunt in concediu de sarcina si lauzie july_pink2003 july_pink2003 1. Sunt in concediu de sarcina si lauzie.Salariul meu este minim pe economie.Cu 01 ian 2012 s-a modificat. Pot sa fac act aditional cu 01.01.2012 cu ... (vezi toată discuția)