Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Modificare salariu daca sunt in concediu de sarcina si ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Modificare salariu daca sunt in concediu de sarcina si lauzie

1. Sunt in concediu de sarcina si lauzie.Salariul meu este minim pe economie.Cu 01 ian 2012 s-a modificat. Pot sa fac act aditional cu 01.01.2012 cu modificarea corespunzatoare de salariu daca sunt in concediu?
2. Dupa nasterea copilului am depus cerere la firma unde sunt angajata (20 angajati) ptr. a beneficia de un salariu mediu/unitate cf. CCMNN 2011-2014. Am primit raspuns negativ.E corect?
Multumesc.
CCMNN 2011-2014 nu a fost aprobat deci nu poate fi invocat. Ajutorul la nastere poate fi platit, banuiesc, in urmatoarele situatii:
1. este prevazut in ccm (aplicabil pe perioada 2011-2012) incheiat intre reprezentatii sindicali sau ai salariatilor cu angajatorul
2. este prevazut in cim
3. este prevazut in regulamentul intern
4. angajatorul este de acord sa-l plateasca (in conditiile in care nu sunt indeplinite prevederile de la punctele 1, 2 si 3)
1.Daca la data de 01.01.2012 erati in concediu de maternitate(sarcina si lauzie),inseamna ca contractul dvs .de munca era suspendat de drept conform art.50(a) din Codul Muncii,deci nu se poate face nici o modificare ,conf.art.49(6) din Codul Muncii,republicat"In cazul suspendarii contractului individual de munca se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea,modificarea,executarea sau incetarea contractului individual de munca,cu exceptia situatiilor in care contractul individual inceteaza de drept";iar pt.pct.2, v-a raspuns @horiag.