Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... clauza compromisorie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

clauza compromisorie

Am fost dati in judecata pe calea ordonantei de plata in vederea recuperarii unei sume de bani. Intre parti este incheiat un contract care are inserata clauza compromisorie potrivit carei in caz de litigii, acestea se solutioneaza de catre Curtea de arbitraj. Am invocat exceptia necompetentei generale instantelor judecatoresti dar instanta mi-a respins aceasta exceptie. Aveti vreo explicatie ca eu nu am putut gasi? Contractul este perfectat si incheiat in mod valabil de parti.
Buna seara .
Instanta retine cauza spre judecata,doar in urmatoarele cazuri :
-paratul si-a formulat apararile in fond, fara nici o rezerva intemeiata pe conventia arbitrala
-conventia arbitrala/clauza compromisorie,este lovita de nulitate absoluta sau inoperanta
-tribunalul arbitral nu poate fi constituit din cauze vadit imputabile paratului in arbitraj .
In celelalte cazuri,instanta judecatoreasca ,la cererea uneia dintre parti,se va declara necompetenta ,daca se constata ca exista o conventie arbitrala intre parti.
Deci,in cazul acesta,competent ar fi fost tribunalul arbitral .
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa
Acelasi lucru l-am sustinut si eu dar instanta cred ca nici nu a citit contractul alta explicatie nu pot gasi pt respingerea exceptiei. Ce este mai rau este ca acum am doar posibilitatea formularii cererii in anulare.
Buna ziua .
Cererea in anulare pentru ce,pentru ordonanta de plata emisa ?

Marius Bote .
da, in cazul in care instanta va admite cererea creditoarei.
Buna ziua .
Decizia de respingere a exceptiei de necompetenta a fost data tot de instanta de fond ?
Aceasta decizie nu mai poate fi atacata in nici un fel, este neatacabila ?
In literatura juridica., referitor la exceptii, se mentioneaza ca exceptia de necompetenta a instantei,este de drept public.
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa