Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj absolventi, pensie de urmas
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj absolventi, pensie de urmas

bune seara!am absolvit clasa a 12a,promotia 2009-2010, am sustinut ex de bacalaureat dar nu am luat proba scrisa la matematica.pot sa beneficiez de acest somaj acum sau doar dupa ce voi da din nou bacalaureatul?ce acte sunt necesare?multumesc anticipat
Puteti beneficia de somaj daca in term,en de 6o de zile de la absovire nu va gasiti un loc de munca, actele necesare pe linga cele de stare civila si adeverinta de la liceu
top dan a scris:

Puteti beneficia de somaj daca in term,en de 6o de zile de la absovire nu va gasiti un loc de munca, actele necesare pe linga cele de stare civila si adeverinta de la liceu

Fratele meu a terminat lic anul acesta si beneficiaza de pensie de urmas.Urmeaza sa mearga sa-si depuna dosarul pt somaj si as vrea sa stiu daca in mom in care i-a adev de venit de la finante trebuie sa specifice de pensia de urmas (aceasta incetand sa mai apara din sept,deoarece nu va urma o alta forma de invatamant).
Dar in mom in care se va insrie la somaj se va sista pensia?
Va multumesc!
1. Legea 19/2000 spune:
Art. 92 - (1) Plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care:
d) beneficiarul unei pensii de urmaş realizează dintr-o activitate profesională venituri brute lunare mai mari de o pătrime din salariul mediu brut pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3);
2. Salariul mediu brut pe economie in 2010 este de 1836 lei (1/4=459 lei).
3. Indemnizatia de somaj nu este un venitdin activitate profesionala deci va beneficia de pensia de urmas.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
tudorvaleriu a scris:

1. Legea 19/2000 spune:
Art. 92 - (1) Plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care:
d) beneficiarul unei pensii de urmaş realizează dintr-o activitate profesională venituri brute lunare mai mari de o pătrime din salariul mediu brut pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3);
2. Salariul mediu brut pe economie in 2010 este de 1836 lei (1/4=459 lei).
3. Indemnizatia de somaj nu este un venitdin activitate profesionala deci va beneficia de pensia de urmas.

va multumesc mult pt rsp!
deci,luna acesta pensia va veni in continuare fara nici un fel de probleme,nu?
si se va sista in sept,pt ca nu continua studiile? sau va putea beneficia in continuare de pensia de urmas,avand in vedere ca nu beneficiaza de alte venituri
astept cu mare interes raspunsul dvs.
Tot Legea 19/2000 mai spune:
Art. 66 - Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
c) pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b).