Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj absolventi, pensie de urmas
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj absolventi, pensie de urmas

bune seara!am absolvit clasa a 12a,promotia 2009-2010, am sustinut ex de bacalaureat dar nu am luat proba scrisa la matematica.pot sa beneficiez de acest somaj acum sau doar dupa ce voi da din nou bacalaureatul?ce acte sunt necesare?multumesc anticipat
@dellya

In completarea raspunsului dat de colegul meu, domnul Tudor Valeriu:

Fratele dvs. va beneficia de pensie de urmas daca indeplineste, cumulativ, urmatoarele conditii:
-are varsta pana la 26 de ani;
-se afla in continuarea studiilor.

Atentie! Nu confundati pensia de urmas cu venitul minim garantat, venit de care poate beneficia orice persoana care indeplineste conditiile prevazute de Legea nr. 416/2001.

Fratele dvs. poate beneficia de pensie de urmas pana in septembrie, atat. Potrivit art. 96 din Legea nr. 19/2000, are obligatia sa anunte casa de pensii ca nu mai indeplineste conditiile pentru acordarea pensiei.

Postez prevederea mai jos, ca sa stiti. Bafta! :)

Art. 96 - Beneficiarul dreptului de pensie este obligat să comunice casei teritoriale de pensii orice modificare privind condiţiile de acordare şi de plată a pensiei, în termen de 15 zile de la apariţia acesteia.