Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas - adeverinta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas - adeverinta

Trebuie adeverinta de la scoala pentru pensia de urmasi pentru copii daca copii au sub 16 ani ? Multumesc !
Nu trebuie adeverinta pentru copii beneficiari de pensie de urmas cu varsta pana in 16 ani. Adeverinta trebuie pentru cei care au varsta intre 16 si 26 de ani si se afla in continuarea studiilor. Continuarea studiilor in cazul copiilor care au mai mult de 16 ani este o conditie esentiala pentru a benficia de pensie de urmas.

Art. 66. - Legea nr. 19/2000
Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii,
până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani.
Buna ziua
am urmarit subiectul si vreau sa va intreb in ce conditii se poate angaja cu cim norma intreaga un beneficiar al pensiei de urmas
va multumesc frumos
1. Un beneficiar al pensiei de urmas poate cumula aceasta pensie cu un venit profesional de cel mult 1/4 din salariul mediu brut pe economie stabilit prin legea bugetului.
2. Pentru anul 2010 salariul mediu brut prognozat este de 1836 lei. O patrime din el este egala cu 459 lei.
3. Cum salariul minim pe economie este de 600 lei nu poate lucra cu CIM cu norma intreaga. Poate insa sa incheie un CIM cu timp partial.