avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... problema incadrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

problema incadrare

Buna ziua.
Am avut angajat pana la inceputul anului un salariat, pe durata determinata astfel:
- contract pe o luna 01.11.2009 - 01.12.2009
- prelungire 1 luna: 01.12.2009 - 01.01.2010
- prelungire 1 luna: 01.01.2010 - 01.02.2010 si incetare contract la 02.02.2010.
Acum am nevoie de un om si l-as lua inapoi pe acest om.
Intrebarea mea este: pot sa-l angajez tot pe perioada determinata sau sunt obligat sa-l angajez pe perioada nedeterminata?

Cel mai recent răspuns: Tanjiani , utilizator 19:00, 22 Iulie 2010
Legea nr. 53/2003 - Codul muncii

ART. 80
(1) Prin derogare de la regula prevazuta la art. 12 alin. (1), angajatorii au posibilitatea de a angaja, in cazurile si in conditiile prezentului cod, personal salariat cu contract individual de munca pe durata determinata.
(2) Contractul individual de munca pe durata determinata se poate incheia numai in forma scrisa, cu precizarea expresa a duratei pentru care se incheie.
(3) Contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, dar numai inauntrul termenului prevazut la art. 82 si de cel mult doua ori consecutiv.
(4) Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata, dar numai inauntrul termenului prevazut la art. 82.
ART. 82
(1) Contractul individual de munca pe durata determinata nu poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 24 de luni.
ART. 84
(1) La incetarea celui de-al treilea contract individual de munca pe durata determinata, prevazut la art. 80 alin. (4), sau la expirarea termenului prevazut la art. 82 alin. (1), daca pe postul respectiv va fi angajat un salariat, acesta va fi angajat cu contract individual de munca pe durata nedeterminata.
Tanjiani a scris:


ART. 84
(1) La incetarea celui de-al treilea contract individual de munca pe durata determinata, prevazut la art. 80 alin. (4), sau la expirarea termenului prevazut la art. 82 alin. (1), daca pe postul respectiv va fi angajat un salariat, acesta va fi angajat cu contract individual de munca pe durata nedeterminata.



eu cu el am incheiat un singur contract de munca cu 2 prelungiri, nu 3 contracte.
din ce spuneti, eu trebuie sa-l angajez acum pe perioada nedeterimnata?
Ultima modificare: Joi, 22 Iulie 2010
Vioreld, utilizator
Nu, cred ca puteti sa mai incheiati inca doua contracte pe durata determinata cu conditia ca impreuna cu primul sa nu depaseasca 24 de luni, urmand ca doar la implinirea acestui termen sa fie obligatorie perioada nedeterminata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contracte perioada determinata Vioreld Vioreld buna ziua. am un salariat angajat pe o luna intre 01.10.2009-01.11.2009. pe 01.11.2009 i se face act aditional de prelungire cu inca o luna (pana pe ... (vezi toată discuția)
Contract durata determinata mihaela_1968 mihaela_1968 Buna ziua! Am un angajat la care ii expira contractul pe durata determinata de 24 luni. Ca sa nu-l angajez pe durata nedeterminata, pentru ca nu stiu ce se ... (vezi toată discuția)
Cim pe perioada determinata suciu_diana suciu_diana Buna ziua, daca se incheie un CIM pe durata a 7 zile, cu perioada de proba de 5 zile lucratoare (angajatul este muncitor necalificat, iar activitatea in ... (vezi toată discuția)