Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 193/2007
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 193/2007

Am facut cerere de reconstituire a dreptului de propriettate pentru 15 ha teren ,ce reprezinta o suprafata peste cele 50 ha atribuite conform legii 18. Comisia judeteana Iasi cere respingerea cererii deoarece in ,,fisa de definitivare,, conform reformei agrare 187/1945 se arata faptul ca terenul este arabil si nu pasune-finete. Pot cere despagubiri , daca nu se poate atribui pasuni, finete, avind in vedere faptul ca terenul detinut de bunicul meu a fost arabil? Se poate atribui finete sau pasuni in locul celui arabil din registrul agricol? carec este temeiul juridioc din legile fond funciar pentru a se folosi aceasta situatie?
da, aveti dreptul la despagubiri cu procedura prevazuta de H.G. 890/2005