avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 915 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 193/2007
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 193/2007

Am facut cerere de reconstituire a dreptului de propriettate pentru 15 ha teren ,ce reprezinta o suprafata peste cele 50 ha atribuite conform legii 18. Comisia judeteana Iasi cere respingerea cererii deoarece in ,,fisa de definitivare,, conform reformei agrare 187/1945 se arata faptul ca terenul este arabil si nu pasune-finete. Pot cere despagubiri , daca nu se poate atribui pasuni, finete, avind in vedere faptul ca terenul detinut de bunicul meu a fost arabil? Se poate atribui finete sau pasuni in locul celui arabil din registrul agricol? carec este temeiul juridioc din legile fond funciar pentru a se folosi aceasta situatie?
Cel mai recent răspuns: GUVERNATOR MG , Consilier juridic 08:49, 23 Iulie 2010
da, aveti dreptul la despagubiri cu procedura prevazuta de H.G. 890/2005

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea fondului funciar szabo doinita doina szabo doinita doina in completarea legii 18/1991 s-a emis legea 193/2007 in care se atribuie celor care au avut pasuni si finete diferenta de la 50 ha la 100 ha .bunicul meu ... (vezi toată discuția)
Regulamentul de aplicare a legilor fond funciar szabo doinita doina szabo doinita doina am un proces in care am solicitat anularea hot. com. judetene de fond funciar prin care s-a invalidat cerea de reconstituire a suprafetei de 15 ha teren , pe ... (vezi toată discuția)
Legea 193/2007 szabo doinita doina szabo doinita doina am o fisa de definitivare a bunicului meu in care este trecut faptul ca bunicului meu decedat i-a fost trecuta in proprietatea statului suprafata de 65 ha ... (vezi toată discuția)