Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... regulamentul de aplicare a legilor fond funciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

regulamentul de aplicare a legilor fond funciar

am un proces in care am solicitat anularea hot. com. judetene de fond funciar prin care s-a invalidat cerea de reconstituire a suprafetei de 15 ha teren , pe motivul : in anul 1945 prin reforma agrara i s-a preluat bunicului meu 15 ha teren agricol arabil lucru mentionat in ,, fisa de definitivare ,, A AVERII CHIABURULUI.. TEMEIUL LEGII 193/2007 PREVEDE RETROCEDAREA DE TERENURI PASUNI SI FINETE. DAR IN ANUL 1945 ERA TEREN ARABIL. ATUNCI CUM ESTE LEGEA se refera la categoria de teren actuala adica se retrocedeaza pasuni si finete din cele actuale sau cum era in 1945? practic la intimpinare parata cere respingerea cererii deoarece in 1945 terenul era arabil si nu pasuni si finete conform art. I aliniatul 1 si art. 2.1 aliniatul 2 din legea 1/2000. Practic legea nu se refera la atribuirea de pasuni si finete de pe teenurile actuale ale comunei? exista in regulamentul de aplicare a legii 1/2000 o cale legala de a obliga comisia sa atribuie teren sau despagubiri va multumesc.
Este vorba de terenurile care au fost preluate de CAP/statul comunist ca si pasuni/fanete la vremea respectiva, nu la atribuirea de pasuni si fanete din rezerva actuala a comisiei locale. In actul de preluare din 1945 trebuia sa scrie ca v-a fost preluat pasune/faneata, nu doar teren arabil.